تفاوت UI و UX چیست ؟

UI و UX : چه تفاوتی دارند‌؟ مفاهیم و کاربردها

اگر قصد طراحی یک وبسایت بر اساس هر سیستمی را دارید چه وردپرس چه cms ها و … باید توجه کنید اصطلاحات صنعت فناوری امروزه می‌تواند بسیار شبیه به موسیقی باشد که بر اساس قافیه‌ها، ردیف‌ها و … (اصطلاحات شعر که دارای نظم هستند) شکل گرفته و دارای نظم و چینشی خاص می‌باشد که برای پیاده کردن آن روی یک وبسایت موفق از لحاظ طراحی فنی نیاز به مترجم دارید ( UI و UX )

این دقیقاً همان چیزی است که این مقاله برای توضیح و تشریح آن نگارش می‌شود. اگر شما قصد طراحی وبسایت دارید یا فقط قصد دارید این اصطلاحات صنعت فناوری را عمیقا درک کنید، اینجا ما چهار مورد از مواردی که امروزه مورد استفاده‌ترین و چالش برانگیزترین در فن‌آوری هستند را توضیح می‌دهیم: UI و UX، رابط کاربری و تجربه کاربری، پس از خواندن این مقاله دقیقا باید بدانید هر فیلد چه‌کاری انجام می‌دهد و این مسئله را تشخیص دهید که کدام بیشتر بدرد کار شما می‌خورد.

الفبای صنعت IT

بیایید برخی از مفاهیم اساسی و اولیه را برای کاهش سردرگمی اولیه شما ارائه دهیم :

Web design

شامل دسته‌های گسترده‌ای است، هرچیزی را که مرتبط با طراحی بصری و قابلیت‌های وبسایت می‌شود را شامل می‌شود، همچنین UI و UX هردو زیر شاخه Web design هستند.

Web development

به‌معنای “توسعه وب” می‌باشد. توسعه وبسایت به دو زیر شاخه اصلی front-end و back-end تقسیم می‌شود. افرادی که در این دو زمینه فعالیت دارند همه برنامه نویس‌هایی هستند که تنها حوزه کاری آنها با یکدیگر متفاوت است. طراحان front-end بیشتر روی بخش Html، Css، Js و مجموعه زبان‌های برنامه نویسی سرو کار دارند که پیش روی کاربر قرار میگیرد و اجزاء سایت را کنار یکدیگر با زبان کد قرار می‌دهد.

Back-end developers

برنامه‌نویسان Back-end کدهایی را اعمال میکنند که بیشتر مرتبط با پایگاه داده و دیتابیس است و وظیفه یکپارچه ساختن سایت را بر عهده دارد از زبان‌های برنامه‌نویسی مرتبط می‌توان به php اشاره کرد.

UI

تخصصی در زمینه طراحی وب است و مرتبط با کنترلرهایی است که افراد برای ارتباط با یک وبسایت یا برنامه از آن استفاده میکنند و شامل دکمه‌های نمایش و کنترل های حرکت است. (User Interface)

UX

همانگونه که از اسم آن پیداست (User Exprience) یکی دیگر از تخصص‌های طراحی وب است که مربوط به تجربه و احساس کاربر هنگام تعامل با سایت می‌باشد. UX زمینه‌های زیادی را شامل می‌شود اما دقت کنید تمام این زمینه ها باید از منظر تجربه کاربر دیده شود.

مورد مهمی که باید به آن توجه کنید این است که دسته‌بندی های بالا به هیچ وجه منحصر بفرد نیستند بطور مثال UI می‌تواند تأثیر مستقیم بر تجربه کاربری (UX) داشته باشد یا توسعه بصورت front-end می‌تواند روی (UX) تأثیرگذار باشد.

تفاوت UI و UX

بیایید درباره اینکه هر یک  UI ، UX ،Web development & Design چکاری را انجام می‌دهند بعدا صحبت کنیم و الآن برعکس عمل کنیم. برای مثال بیایید یک پروسه را از دید هریک از آنها بررسی کنیم، این کار می‌تواند مفهوم را برای شما عمیق سازی کند.

مثال : پروسه لودینگ سایت را در نظر بگیرید، لودینگ همان مدت زمانی است که طول می‌کشد تا تمام اجزاء سایت بالا بیاید و رشته‌های دیتابیس فراخوانی شود.

بررسی از دید Web design : احتمالا محتوای پیچیده و متنوعی وجود دارد که زمان لودینگ سایت افزایش یافته است. سعی کنید مطالب مهم را در صفحه اصلی بگنجانید همچنین تصاویر بسیار مهم هستند و اکثریت زمان را اشغال میکند. سعی کنید تصاویر را فشرده‌سازی کنید یا از افزونه‌های افزایش سرعت سایت استفاده کنید.

بررسی از دید Web development : همانطور که می‌دانید قسمت توسعه سایت با کد انجام می‌شود، اغلب کدها در افزایش زمان بارگذاری سایت دخیل هستند. معمولا کدهای Css و JS تأثیرگذار هستند. برای رفع این مشکل می‌توان کدهارا فشرده سازی کرد. اگر از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می‌کنید آنها روش های متفاوتی را برای انجام این کار در اختیار وبمستر قرار می‌دهند. بطور مثال در سیستم مدیریت محتوای وردپرس افزونه‌های زیادی جهت فشرده‌سازی کدهای سایت در اختیار وبمستر قرار دارد.

بررسی از دید UI : دستورات و دکمه‌های کنترل و عملگر باید تا حد امکان عکس العمل سریعی داشته باشند و پاسخگو باشند، بنابراین سایت شما باید به اندازه نیاز ساده و تعامل با آن راحت باشد.

بررسی از دید UX : پارامتر (ترک وبسایت توسط کاربر) را در نظر بگیرید. با افزایش زمان بارگذاری سایت احتمال افزایش این پارامتر بسیار بالا می‌رود. در هر لحظه ممکن است کاربر خسته شده و صفحه را ببندد. در نتیجه باید صفحات اصلی و غیر اصلی را اولویت بندی کنید و تا حد ممکن برای افزایش تجربه مفید کاربر آن هارا بهینه‌سازی کنید.

شما میتوانید یک متخصص یا یک تیم را برای هر یک از این چهار زمینه استخدام کنید، شما باید متخصص را از تمامی زوایا تحت نظر داشته باشید. با این حال گاهی محدودیت بودجه این اجازه را نمی‌دهد که برای هر زمینه یک متخصص در نظر بگیرید.
این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی افرادی ادعا می‌کنند می‌توانند در تمام این 4 زمینه وبسایت شمارا بهینه سازی کنند، طراحانی وجود دارند که می‌توانند تمام این 4 زمینه را پوشش دهند و بهینه سازی مؤثری داشته باشند. اما در دنیای واقعی آنها حداکثر در دو زمینه می‌توانند تخصص داشته باشند اگر سایت ساده ای دارید که فعالیت و پروسه‌های ساده‌ای را پردازش می‌کند انجام این کار می‌تواند هوشمندانه باشد و در پول صرفه‌جویی کند.

متخصصان UI یا همان رابط کاربری دارای مهارت‌های مشترک زیادی با Web designer ها هستند، به همین دلیل برخی افراد هر دورا بعنوان یک تخصص در نظر می‌گیرند.

همچنین UI و UX اغلب با هم مشترک و یکی می‌شوند، در صورتی که دو تخصص جداگانه هستند، متخصصان UX نه فقط در طراحی سایت بلکه در زمینه‌های زیاد دیگری نیز مانند مدیریت فروش یک فروشگاه و … می‌توانند فعالیت کنند.

اما این نکته را در نظر داشته باشید هیچ فردی نمی‌تواند در دنیا ادعا کند که وسعتش به اندازه دریاست و بسیار عمیق، ولی یک چاه تا کیلومترها می‌تواند عمق داشته باشد.

زمینه‌های UI

زمینه‌های فعالیت UI نیز گسترده است ولی بر خلاف UX فقط در زمینه IT محدود می‌شود، طراحی اپلیکیشن های موبایل، سایت‌ها، دسکتاپ، هر یک متخصصان UI مختص به خودرا دارند، ولی ممکن است فردی دارای تجربه در هر دو پلتفرم دسکتاپ و اپلیکیشن موبایل را داشته باشد ولی فردی فقط بتواند در زمینه طراحی اپلیکیشن موبایل فعالیت کند، در اینجا نیز متخصصان UI توانایی‌های مشترکی دارند که می‌تواند در هر دو زمینه موبایل و دسکتاپ بکار رود.

در نتیجه چه فرد یا گروهی می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف تجاری‌تان کمک کند ؟ افرادی که اصطلاحاً به‌درد شما میخورند چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند ؟

چه تیم یا فردی را برای انجام پروژه در نظر بگیریم ؟

Web design

به نمونه کارهای شرکت یا گروهی که قرار است برای شما کار کنند دقت کنید و آنها را از همه لحاظ بررسی کنید. طراحان وب و گرافیک هر یک سبکی خاص برای طراحی دارند.
همچنین ابعاد مهم کاری خودرا بیابید و آن‌هارا با نمونه کارها مقایسه کنید، بطور مثال اگر شما یک سایت خبری یا همچین چیزی که از متون زیاد در آن استفاده شده دارید، بررسی کنید که در نمونه‌کارهای آنها چگونه از قابلیت های تایپوگرافی، طرح بندی صفحات، قابلیت‌های خواندن استفاده شده. همچنین از طراح خود بخواهید در مورد روند طراحی و چارچوب زمانی خود صحبت کند. طراحان همه سبک‌ها و زمان‌بندی های متفاوتی برای طراحی دارند لذا تحقیق کنید که این روش و سبک‌ها با برنامه و روحیات شما سازگار اسیت یا خیر.

Web development

اطمینان پیدا کنید که آنها به زبان‌های برنامه نویسی که شما به آن احتیاج دارید تسلط کامل دارند. اگر در مواجه با این دسته متخصصان نمی‌توانید تفاوت‌هارا بازگو کنید و یا بصورت تخصصی برنامه خود را به آنها بدهید، به آنها بگوئید که می‌خواهید با سایت خود چه کنید و به توصیه آنها گوش دهید.

UI “User Interface

به نمونه‌کارهای آن‌ها توجه کنید، نمونه سایت یا اپلیکیشن هایی که توسط این افراد طراحی شده را باز کرده و با آنها کارکنید. تجربه موفق و قابل قبول (UX) از نظر شما در کار با وبسایت یا اپلیکیشن می‌تواند نوید این را بدهد که این گروه مناسب برای کار شماست، زیرا UX می‌تواند بزرگ‌ترین دلیل انتخاب یک متخصص UI باشد.

UX “User Experience

افرادی را در نظر بگیرید و به آنها اجازه دهید با سایتتان کار کنند و به آنها بگوئید خریدی انجام دهند یا به دنبال هدفی در وبسایتتان باشند، سپس تجربیات آن‌هارا گردآوری کنید و به بررسی ابعاد آنها بپردازید (دایرکشن ها و موقعیت ها ، راحتی مسیریابی ، حس کاربر نسبت به سایت و …) اگر در این زمینه‌ها موفق نبودید احتمالا باید در طراحی UI سایت خود تجدید نظر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *