اصول طراحی گرافیک پایه که باید بدانید

طراحی گرافیک مانند اصول ساخت یک ساختمان لایه لایه و نیازمند بلوک های روی هم چیده شده است. شما باید اصول طراحی را بدانید تا بتوانید یک شگفتی خلق کنید. ما در این پست به 5 اصل طراحی گرافیک پایه میپردازیم.

  • فضا
  • تعادل
  • رنگ
  • تایپوگرافی
  • خطوط و اشکال

فضا :

آیا تا بحال فکر کرده اید احساس شما هنگام قرار گیری در یک فضای باز و گسترده خوشایند تر نسبت به یک فضای بسته و پر زرق و برق است. این دقیقا همان کاریست که طراحان گرافیک انجام می‌دهند.

فضای خالی در طراحی

بهترین طرح ها آن‌هایی نیستند که هر المان در بلوک‌های پشت سرهم با نظمی مشخص قرار گرفته اند. یک طرح خوب از فضای خالی برای مشخص کردن مطالب مهم و در دید قرار گرفتن استفاده می‌کند.

تعادل :

داشتن خلاقیت و خلاق بودن یکی از ویژگی‌های مهم هر طراح حرفه‌ای است ولی باید تعادل را نیز چاشنی خلاقیت خود کنید. قطعا در چیدمان دکوراسیون خانه خود تلویزیون 17 اینچی را مقابل مبل سلطنتی قرار نمی‌دهید یا تمامی وسایل خانه را در بخشی متمرکز نمی‌کنید. شما باید تمامی المان هارا در سراسر قاب طراحی خود گسترش دهید و هماهنگی ایجاد کنید.

رنگ :

در پالت طراحی شما (فتوشاپ و … ) بیش از هزاران رنگ وجود دارد. در طراحی گرافیک رنگ پادشاه است، رنگ نفوذ است، این رنگ است که قدرت نمایی می‌کند. به شرطی که بدانید چپونه از آن استفاده کنید.

رنگ هایی که برای طراحی استفاده می‌کنید فقط به قدرت زیبایی شناسی شما بستگی ندارد بلکه به این موضوع که چگونه طرح‌های خود را با مخاطب ارتباط می‌دهید نیز بستگی دارد.

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه از رنگ استفاده کنید باید بدانید که هر رنگ چگونه بر مخاطب شما تاثیر می‌گذارد و کدام رنگ ها با یکدیگر مکمل خوبی را عرضه میکنند. در این پست به مکمل های رنگی اشاره شده است.

تایپوگرافی :

کلماتی که استفاده می‌کنید مهم هستند. اما فونت و شکل کلمات شامل طراحی گرافیک می‌‍شود و در ارتباط با مخاطب تأثیر گذار است

انتخاب فونت نه‌‍تنها هسته و پیام جملات شما را می‌‍سازد بلکه درباره اینکه شما که هستید و کار شما چیست اطلاعاتی را به مخاطب انتقال می‌‍دهد.

نوع فونت می‌‍تواند نوع و سطح و جدیت کار را انتقال دهد. به طور مثال یک سایت خبری و ورزشی حتی یک سایت آشپزی و یک سایت طنز ممکن است از فونت های متفاوتی استفاده کنند که متناسب با کاری که انجام می‌‍دهند است. به طور مثال فونت یک سایت طنز شوخ طبعی و جدی نبودن کار را می‌‍سازد و سعی می‌کند با استفاده از فونت های نامنظم و غیر عرف جلوه ای متفاوت به کار بدهد

خطوط و اشکال :

خطوط و اشکال به اصطلاح انگلیسی (Texture تکسچر) به معنای دیگر (بافت) یک راه قابل اطمینان برای اضافه کردن عمق به طراحی گرافیک است. و باعث می‌شود طرحتان جلوه بصری بیشتری به خود بگیرد.
این موضوع که وقتی یک المان 3D به یک طرح مانند پوستر یا کارت ویزیت اضافه می‌کنید. و یک توهم در نگاه طراحی می‌کنید خیلی خوب است. ولی باید به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است توازن کار از دستتان در برود و در نهایت طرحی غم انگیز و دارای افراط و تفریط طراحی کنید و این چیزی نیست که یک طراح به دنبال آن باشد.

texture

و از عوامل بروز آن می‌توان به خطوط و اشکال نا مناسب و نامتوازن و مهم تر رنگ بندی اشاره داشت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *