رفع خطای 500 internal server error

رفع خطای internal server 500 در وردپرس

خطای 500 internal server error یکی از رایج ترین خطاهای وردپرس است. با کمک این مقاله مشکل را به سادگی رفع کنید.

از این جهت که این خطا فقط با متن internal server error نمایش داده می‌شود و اطلاعات دیگری را در اختیار ما قرار نمی‌دهد ممکن است کار کمی خسته‌کننده به نظر بیاید.

دلیل خطای internal server error چیست ؟

خطای internal server error فقط برای سایت‌هایی که با وردپرس ساخته شده‌اند اتفاق نمی‌افتد. هر وبسایتی که در وب سرور ساخته شده‌است ممکن است دچار این خطا شود. ماهیت این خطا اشاره به علت مشکل ندارد به همین دلیل اگر بپرسید خطا را از کجا رفع کنم مانند این است که به دکتر بروید و بدون اینکه محل درد را به او بگویید انتظار درمان داشته باشید. به همین دلیل ما مجموعه‌ای از راه حل ها را پیش پای شما قرار می‌دهیم. قدم به قدم راه حل هارا تا گرفتن نتیجه تست کنید.

ممکن است این مقاله را نیز بپسندید : رفع خطای Syntax Error در وردپرس.

اتفاق این اررور اغلب به دلیل اختلال در کارکرد پلاگین یا قالب‌های سایت است. همچنین ممکن است اشکال از فایل htaccess باشد (فایلی در پوشه روت اصلی).

حال اجازه دهید نگاهی به راه حل،ها داشته باشیم.

چک کردن فایل htaccess (احتمال خرابی)

اولین کاری که باید انجام دهید چک کردن فایل htaccess در روت اصلی هاست است. برای اینکه متوجه شوید آیا اتفاق اررور 500 internal server ممکن است از خرابی این فایل باشد یا خیر راه حل زیر را امتحان کنید :

edit htaccess file

فایل htaccess را ادیت کنید و نام آن را تغییر دهید. به طور مثال می‌توانید فایل را به htaccess-test تغییر نام دهید. پس از انجام این‌کار به آدرس سایت خود برگردید و تست کنید آیا مشکل رفع شده است یا خیر، در صورت رفع اررور پی می‌بریم مشکل از فایل htaccess می‌باشد و باید اقدام به بازنویسی آن کنیم، تمامی محتوای htaccess را پاک کرده و آن را ذخیره کنید.

محدودیت حافظه PHP سرور را ارتقا دهید

گاهی خطای 500 internal server error به این دلیل اتفاق می‌افتد که شما از نهایت ظرفیت حافظه PHP استفاده کرده‌اید.
اگر خطای 500 internal server error هنگام ورود به پنل مدیریت وردپرس یا هنگام آپلود یک عکس اتفاق می‌افتد، مشکل از محدودیت حافظه PHP سرور است. برای افزایش محدودیت حافظه PHP مراحل زیر را دنبال کنید :

1- در کامپیوتر خود یک فایل Text با نام php.ini ایجاد کنید.

2- کد زیر را در آن قرار دهید.

3- آن را در شاخه /wp-admin/ هاست بارگذاری کنید.

اگر این کار مشکل شمارا حل کرد. کار هنوز تمام نشده این موقتی است. شما باید دنبال مشکل بگردید که چه عاملی باعث اشغال حافظه PHP سرور شده، ممکن است یک پلاگین یا یک قالب سبب این اشغال فضا باشند. اگر افزایش حافظه PHP به شما در رفع اررور 500 internal server کمک نکرد راه‌های زیر را امتحان کنید تا با آزمون و خطا بالاخره به نتیجه برسید.

غیر فعال کردن تمامی افزونه‌ها

بعضی اوقات اررور به این دلیل اتفاق می‌افتد که یک افزونه به درستی کار نمی‌کند. یا افزونه با یکدیگر یک تداخل را بوجود آورده‌اند.

بارگذاری دوباره فایل هسته وردپرس

اگر راه‌های بالا اثر نداشت مجبور هستید که فایل های wp-admin و wp-includes را دوباره آپلود کنید. توجه کنید که این روش هیچ اطلاعاتی از سایت شمارا حذف نمی‌کند. برای این کار نسخه‌ای از وردپرس را دانلود کنید.

پوشه را باز کرده و فایل های wp-admin و wp-includes را در شاخه روت اصلی هاست خود آپلود کنید.

overwrite files

اگر در هنگام جایگزینی فایل ها با پیام Target file already exists مواجه شدید. عملیا را روی گزینه overwrite بگذارید و ok را بزنید. همچنین می‌توانید ابتدا فایل های wp-admin و wp-includes  قدیمی را حذف کرده و فایل های جدید را مجددا جایگزین کنید.

با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید

اگر تمامی راه‌ها مؤثر نبود با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید. آن‌ها متخصص این کار هستند و می‌توانند مشکل را ردیابی و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

 

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *