4 کلید طلایی در افزایش سرعت سایت وردپرس محور

بگذارید رک صحبت کنم. در دنیای امروزی جایی برای سایت‌هایی که به User Experience (تجربه کاربران) اهمیت نمی‌دهند نیست. تجربه مثبت یکی از مهم‌ترین المان‌هایی است که می‌توان با ایجاد آن کاربر را تبدیل به مشتری کرد. افزایش سرعت سایت باعث آسودگی کاربران خواهد شد و امروزه جزئی مهم از پیکره سئو را تشکیل می‌دهد.

مقدمه کلی

در این مقاله ابتدا به بررسی سایت از نظر سئو و المان‌های مؤثر در سرعت سایت می‌پردازیم. سپس راهکارهایی را پیش پای شما قرار می‌دهیم که با اجرای آنها می‌توانید سرعت سایت را بصورت مؤثر افزایش دهید و امتیازات بالایی را در گوگل کسب کنید.

بررسی سرعت سایت

در ابتدا این سؤال پیش می‌آید که چه عواملی باعث کاهش سرعت سایت شده‌اند ؟ چه راه‌هایی برای از بین بردن این عوامل وجود دارد ؟

Gtmetrix

تست سرعت سایت gtmetrix

سایت Gtmetrix یک ابزار کاربردی و آموزشی مهم برای تست سرعت سایت می‌باشد. همچنین المان‌هایی که سرعت سایت را کاهش داده‌اند به شما نشان می‌دهد و پیشنهاداتی برای افزایش سرعت خواهد داد.

پس از وارد کردن آدرس سایت دو امتیاز مهم PageSpeed و YSlow از 100% برای شما در نظر گرفته می‌شود. امتیاز 80 به بالا قابل قبول است و نشانگر بهینه بودن سرعت سایت شماست. در قسمت Fully Loaded Time مدت زمانی که به طول انجامیده تا سایت بطور کامل لود شود نشان داده می‌شود و Total Page Size نشانگر حجم صفحه موردنظر شما شامل (تصاویر، کدهای CSS و JS) می‌باشد.

برای رسیدن به این امتیاز خوب که لاین‌گراف در Gtmetrix کسب کرده ادامه مقاله را دنبال کنید تا تمام تجربیات را با شما به اشتراک بگذارم.

1. حجم تصاویر را کاهش دهید

حجم تصاویر می‌تواند حدود 50 تا 70 درصد المان Total Page Size را افزایش دهد. به طبع زمان بیشتری نیاز است تا سایت تصاویر را دانلود و به کاربر نشان‌دهد. برای کاهش حجم تصاویر راه های بسیار زیادی وجود دارد.

به شما توصیه می‌کنیم که برای افزایش سرعت سایت از تصاویر با پسوند‌های jpg و jpeg استفاده کنید. اینگونه فرمت‌ها دارای کیفیت قابل قبول و حجم بسیار کمتری نسبت به بقیه فرمت‌های gif و png است. اما گاهی برای استفاده از خاصیت transparent و دستیابی به بالاترین کیفیت ممکن مجبوریم از فرمت png استفاده کنیم. برای کاهش حجم فرمت png و jpg می‌توانید از سایت tinypng.com کمک بگیرید. این ابزار کاربردی قادر است حجم تصاویر را بدون تغییر محسوس در کیفیت گاه تا 75 درصد کاهش دهد.

خاصیت transparent چیست ؟ تصاویری که دارای قابلیت transparent هستند، از نوع png 24 هستند. می‌توانند قسمتی از خود را با بک‌گراند تلفیق کنند. به معنای تخصصی Opacity قسمت‌هایی که شکل در آن وجود ندارد، صفر است.

کاهش حجم عکس jpg

راه دیگری نیز با استفاده از فتوشاپ وجود دارد که می‌توانید شخصی سازی بیشتری روی کیفیت و حجم تصاویر با فرمت jpg و jpeg داشته باشید. هنگام ذخیره عکس Save To Web. می‌توانید Quality را تنظیم کنید تا به حجم مورد نظر برسید.

اگر از سیستم وردپرس استفاده می‌کنید افزونه‌هایی در این زمینه وجود دارند که کار را برای شما راحت می‌سازند. این افزونه‌ها تصاویر آپلود شده در کتابخانه وردپرس را بصورت خودکار فشرده سازی و به اصطلاح Smush می‌کنند.

افزایش سرعت سایت با افزونه کاهش حجم تصاویر wp smush.

 

2. از افزونه‌های افزایش سرعت سایت استفاده کنید

المان‌های زیادی در gtmetrix که روی سرعت سایت اثرگذار هستند از طریق این افزونه‌ها قابل کنترل اند. همانطور که پیش‌تر گفتیم کدهای css و javascripts و html می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند و روی سرعت سایت اثر منفی بگذارند. البته استفاده از این کدها ضروری و اجتناب ناپدیر است. هرچند ما فقط می‌توانیم آن‌ها را با استفاده از این افزونه‌ها بهینه‌سازی کنیم.

1.Lite Speed Lite

جزئی از قدرتمندترین افزونه‌های بهینه سازی سایت می‌باشد و دارای تنظیمات گسترده‌ای است. ما در چهار پست مجزا به معرفی اجزای این افزونه پرداخته ایم.

افزونه Litespeed Lite افزایش سرعت سایت – قسمت اولقسمت دومقسمت سومقسمت چهارم.

2.w3 total cache

ما توصیه می‌کنیم که از افزونه‌ی w3 total cache استفاده کنید. در این پست تمام کانفیگ این افزونه در بهترین حالت معرفی شده و شما کافی است بعد از نصب این افزونه تنظیمات قرار داده شده در این پست را روی افزونه اعمال کنید تا بهترین بازدهی را داشته باشد. این تغییرات شامل Page Cache فشرده سازی و ادغام (combine) کدهای javascript, Css و html می‌باشد.

بهترین تنظیمات افزونه w3 total cache.

 

 

3. برای افزایش سرعت CDN را تنظیم کنید

در ابتدا به معرفی برخی مزایای Content Delivery Network می‌پردازیم :

  1. افزایش سرعت سایت در نتیجه رضایت کاربران.
  2. افزایش رتبه سئو و محبوبیت در موتورهای جستجو نظیر گوگل.
  3. قرار گرفتن در صفحات اولیه نتایج گوگل و کسب امتیاز بالا.
  4. کاهش میزان مصرف پهنای باند.
  5. ربات های گوگل مانند زنبور عسل و CDN مانند شهدگل برای آنهاست.
  6. قابلیت مچ شدن و هماهنگی بالا با وردپرس.
  7. قابلیت نصب نرم‌افزارهای کاربردی و امنیتی از طریق پنل CDN.

تأثیر CDN در افزایش سرعت سایت

CDN چیست ؟

اگر بخواهیم بصورت کلی و ساده توضیح بدهیم عملکرد CDN به این صورت می‌باشد که از محتوای سایت شما  مانند کدهای Html, Css, JavaScript و تصاویر کپی تهیه می‌کند و در چند سرور دخیره می‌کند. حال اگر کاربرانی از مناطق مختلف بخواهند سایت شمارا باز کنند ابتدا به CDN متصل می‌شوند و اطلاعات از نزدیک‌ترین سرور موجود که CDN مدیریت آن‌را در اختیار دارد برای آنها بارگداری می‌شود. این امر می‌تواند بسیار مفید باشد. سرعت سایت را بطور چشمگیری افزایش دهد و استفاده از منابع سایت را به حداقل برساند.

یک توصیه !

موضوعی با آن روبرو هستیم این است که تحت شرایطی این امر مثبت است. CDN های خارجی و داخلی هرکدام مزایایی دارند. CDN های خارجی امکانات زیادی در اختیارتان قرار می‌دهند. اکثرا بصورت غیر رایگان هستند. اگر قصد استفاده از یک CDN خارجی مانند cloudflare را دارید بهتر است هاست شما در سرورهای خارج کشور باشد. البته این امر، بایدی نیست. برای هماهنگی بهتر و اجتناب از بروز گه‌گدار خطاهای 501 و 502 و 505 بهتر است این توصیه را مدنظر داشته باشید. که مربوط به عدم هماهنگی هاست و CDN می‌باشد.

شرکت‌های داخلی مانند پارس آنلاین نیز اخیرا به ارائه CDN محلی رو آورده‌اند. که اگر مخاطبین داخلی زیادی دارید بهتر است از CDN داخلی استفاده کنید.

Cloudflare به جرئت یکی از بهترین CDN های خارجی می‌باشد که امکانات زیادی را بصورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. (البته پلن غیر رایگان دارای امکانات تخصصی تر می‌باشد).

نرم ‌افزار و قابلیت‌های CDN در افزایش سرعت سایت

بطور مثال در پلن رایگان امکاناتی از قبیل حالت Purge Cache و قابلیت فعال کردن Anti Ddos در اختیار شماست. همچنین می‌توانید IP های ورودی کشور خاصی را در بلک لیست قرار دهید یا بلک لیستی مرتبط با رنج آی پی تعریف کنید.
با استفاده از Cloudflare می‌توانید نرم افزارهایی را روی سایت نصب کنید که بسیار کاربردی و در افزایش سرعت سایت مؤثر هستند. نرم افزارهای امنیتی مانند تشخیص حفره امنیتی Xss. و قابلیت کدگذاری ایمیل.

آموزش تنظیم CDN

برای فعال کردن CDN فقط کافی است به سایت Cloudflare سر بزنید و در آن ثبت نام کنید. پس از فعال سازی حساب و تایید ایمیل دو DNS در اختیار شما قرار می‌گیرد. حال کافی است به سایت IRNIC رفته (اگر از دامنه‌ IR استفاده می‌کنید) و DNS ها را به آدرس های Cloudflare تغییر دهید. ظرف مدت 24 الی 48 ساعت CDN روی سایت شما فعال و باید انتظار افزایش سرعت سایت را داشته باشید.

4. سرعت سایت را بر اساس متد ساده‌گرایی افزایش دهید

اگر سیر تکاملی سایت‌های موفق را بررسی کنیم در تاریخچه طراحی آنها خواهیم دید که رفته رفته رو آوردن به سادگی در طراحی را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند و تبدیل به امری مهم شده. این موضوع حتی در تصویرگرایی جدید نیز کاملاً مشهود است. لوگو شرکت‌ها که از دهه 80 میلادی در تار و پود المان و جزئیات رنگارنگ قرار داشتند از پیچیدگی قبلی خود خارج شده و هرچه ساده‌تر و فلت‌تر طراحی می‌شوند. اینجاست که به حرف زیبایی در سادگی است خواهیم رسید.

مزایای طراحی ساده چیست ؟

این نوع تفکر و اجرا باعث به حداقل رساندن آشفتگی ذهنی کاربر در تعامل با سایت شده بهترین تجربه را در اختیار ایشان قرار می‌دهد. البته ناگفته نماند این نوع طراحی باعث استفاده کمتر از المان‌ها، در نتیجه باعث کاهش حجم کد‌های  Css و Java Scripts خواهد شد و در افزایش سرعت سایت تاثیر بسزایی خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *